Değerli Köpek Severler,

İlk köpeğim beni kendisi buldu. Adı Schnappi’ydi ve küçük tatlı bir melezdi. Onu gerçekten tüm kalbimle sevdim. Köpek sevgim hiçbir zaman beni bırakmadı ve kendime ait üç köpeğim oldu. Biz bu nedenle, Happy Dog’da sa, sağlıklı köpek maması üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Her boy, her yaş ve her ihtiyaç için…

Saygılarımla, Georg Müller

Happy Dog, Georg Müller
Georg Müller

Firma Sahibi ve Yönetici

Your puppy – tips and tricks for healthy growth

Yavru köpeğinizi nasıl sağlıklı tutarsınız

Yavru köpek sahibi edinmek büyük bir karar.. Yeni arkadaşınız size uzun yıllar  boyunca eşlik edecek. İlk haftalarda yavru köpeğinizin beslenmesi ve yaşayacağı deneyimler ilerki dönem gelişmesinde önemli rol oynar.

Bu sebepten dolayı aşağıdaki noktaları göz önünde tutmalısınız.

İlk Gün Doğru Beslenme

Sağlıklı gelişmesi için anne sütü ilk haftalarda çok önemlidir. Eğer annenin yeterli sütü yok ise takviyelere o zaman ihtiyaç duyulmalıdır. İnek sütü verilmemelidir;  Düşük laktoz içeren ve bağırsakları stabilize eden özel probiyotik kültürler ile beslenmelidir. 

4 haftalıkken, yavru köpek katı mamalara merak salmaya başlar. Bazı anneler yavrularını 8 haftaya kadar beslerler. Ama genellikle 6 haftadan sonra beslemeyi durdururlar. Bu zaman içinde sütten kesmek ve minik parçalar halinde katı mamalar vermeye başlanmalıdır.

Anne sütünden katı gıdaya geçiş yavrular için önemli bir süreçtir. Ona bu aşamayı kolay atlaması için yardımcı olmalısınız. Sindirim sorunları aşması için birinci sınıf mamayla beslemelisiniz. Yavru köpekler ile genç köpeklerin beslenme ihtiyaçları önemli ölçüde farklılık gösterir.

Yavru Köpekler enerije çok ihtiyaç duyarlar

Yavru köpeklerin oyun halini izleyen herkes, meraklarının ve oyunculuklarının sonsuza kadar devam edecğini düşünür. Yavrular yetişkin köpeklerden daha aktiftir. Bu yüzden yetişkin köpekler için verilen ‘Normal’ mamalar yetersiz olacaktır.  Yavru köpekler, yetişkin köpeklere oranla daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve ayrıca protein ve mineral içeren mamalara çok fazla gereksinim duyarlar. Büyük ırklar için doğru fosfor ve kalsiyum oranlarını sağlamak önemlidi çünkü aşırı hızlı büyümeden kaçınarak sağlıklı kemik oluşumunu sağlar.

Beslenme Eksikliklerini Önlemek

Happy Dog kuru mama size ihtiyacınız olan güvenliği sunuyor.  Bizim en kaliteli kuru gıda mamamız,  genç köpekler ve  yavru köpeklerin beslenme ihtiyaçlarına uygundur. Happy Dog kuru mamalarımız yavru köpeğinizin güçlü büyümesi için ihtiyaç duyduğu ana vitaminleri ve besinleri içerir. Bu nedenle Happy Dog yavru köpek maması bu ihtiyaçlar için ayarlanmıştır. Küçük, orta ve büyük ırklar için yavru köpek mamamız vardır.

Yavru köpekler birden sütten kesilmemelidir. 2 aşamalı olarak alıştırılması en doğrusudur. 2 aşamalı Happy Dog konsepti ile yavru köpeğiniz önceden hazmedilmiş yüksek protein dieti ile beslenir. 5. ve 7. aylar arasında doğal koşullarına  uygun geçiş olması ilerki dönem büyümesinde çok etkili olur.

Yavru Köpekler için Kuru Mama

Kuru mama mı yas mama mı? Hangisi en iyisi? Köpek sahiplerinin en çok sorduğu sorudur. Aslında bir  yiyeceği diğerinden daha iyi diye tarif etmek ayırmak  zordur. Köpeğiniz için en önemli şey mamanın sertifikalı tam mama olmadır. Çünkü sadece bu yapıdaki mamalar köpeğinize ihtiyacı olan bütün mineralleri ve vitaminleri  almasını garantiler.

Kuru mamanın, yaş mamaya oranla daha pratik avantajları vardır. Güçlü çiğneme diş etlerini güçlendirir.  Ve sıcak havalarda daha hijyeniktir. Paket açıldığında bile, kuru gıda uzun raf ömrüne sahiptir.

Kuru mamanın ihtiyaç duyulan daha fazla enerji içerikleri vardır ki bu da  az maliyet demektir. Eğer kuru mama tercih ediyorsanız köpeğinizin düzenli ve sık taze su tükettiğinden emin olmalısınız. Köpeğinizi su içmeye teşvik etmek için evinizin farklı yerlerine taze su dolu kaplar koyabilirsiniz.

Yavru köpeğimin ne kadar mamaya ihtiyacı var?

Günlük mamalar dikkatlice ölçülmelidir. Çok az yada çok fazla mamalar engelli büyümesine yol açabilir. Happy Dog kuru mama gıda paketinin arkasında tavsiye edilen porsiyon boyutlarını mümkün olduğu kadar uygulayın. Bu ölçüler ırk ve yaşa göre köpek için ideal olan kiloya göre ayarlanmıştır ancak köpeğin gerçek kilosuna cevap vermeyebilir. Kısacası mümkün olduğu kadar az ve gerekli olduğu kadar mama verilmelidir.

Ne sıklıkla yavru köpeğimi beslemeliyim?

Yetişkin köpek genellikle günde iki kere mamaya ihtiyaç duyarken yavru köpeklere daha sık mama verilmedir. Küçük midesi henüz çok miktarda yiyecek ile başa çıkmak için hazır değildir. Ve çok fazla yemek vücuda aşırı yüklenme demektir. Uzmanların önerisi şu şekildedir;

  • Günde 4 öğün: 4 aya kadar.
  • Günde 3 öğün: 6 aya kadar.
  • Altı Aydan  itibaren: günde 2 öğün.

Öğün aralarında ödül verebilir miyim?

Yetişkin köpeklerde olduğu gibi tabiki yavru köpekler de ödül almaya bayılır. Yinede dikkatli bir şekilde verilmesi ve öğünlerinden verilen miktarın kesilmesi daha yararlıdır. 

Yavru köpeğime ne zaman yetişkin gibi mama vermeye başlamalıyım?

  •       Küçük ırklar (10 kg’ya kadar) 9-12 ay
  •       Orta ırklar (11-25 kg’ya kadar) 12-15 ay
  •       Büyük ırklar 15-18 ay itibariyle

 

Welpe, Fütterung, Tipps, Trockenfutter
 
 
Ara